Nadbrzeże - przystań na Zatoce Elbląskiej

Nadbrzeże to dawny port cegielni, położony nad Zatoką Elbląską, w pobliżu jej połączenia z Zalewem Wiślanym. Obecnie służy wodniakom. Funkcjonują tu dwie przystanie wodne. Miejsce jest dobrze osłonięte przed wiatrem i falą. Na miejscu jest mała (ale bardzo smaczna) gastronomia, toalety, prysznice, wypożyczalnia sprzętu wodnego.Kiedyś w Nadbrzeżu funkcjonowała niewielka przystań, administrowana przez jednostkę wojskową z Elbląga. Był bardzo solidny pomost, okazjonalnie czynny bar, toalety. Dawny kanał portowy, mogący być zalążkiem solidnej przystani żeglarskiej był zamulony i zarośnięty. Przystań wojskowa zlokalizowana była po wschodniej stronie.

Kanalikiem i nieużytkami po stronie zachodniej przystani zainteresowali się żeglarze z JachtKlubu Elbląg. Pozyskali środki unijne i stworzyli tu swoją letnią przystań, która została otwarta wiosną 2008 roku. Wtedy z kolei wojskowi rozebrali swój pomost i ich część przystani zaczęła popadać w ruinę.

W 2013 roku, teren dawnej przystani wojskowej przejęło Starostwo Powiatowe i stworzyło tutaj Stanicę Wodną w Nadbrzeżu, która zaczęła funkcjonować od wiosny 2014 roku. Stanicą zarządza  Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim. Na terenie Ośrodka znajdują się cztery domki do wynajęcia (cena 20 zł za dobę od osoby). Na terenie Ośrodka są sanitariaty, zaplecze kuchenne, wiaty z grillami, plac zabaw dla dzieci do dyspozycji jest prąd i woda. Wyznaczone są miejsca na ognisko, znajduje się tu także spory parking. Są także miejsca do biwakowania w celu ustawienia namiotu. Stanica wynajmuje sprzęt wodny i jachty. Wszystko jest ogrodzone i dozorowane. Można przyjechać, wynająć jacht i nie obawiać się o samochód.

  • Więcej o Nadbrzeżu - tutaj

Piotr SaleckiNadbrzeże - podejście. Fot. Piotr Salecki


Nadbrzeże - pomosty i slip stanicy Wodnej Nadbrzeże. Na drugim brzegu - przystań JachtKlubu Elbląg. Fot. Piotr Salecki


Nadbrzeże - pomosty i slip stanicy Wodnej Nadbrzeże. W tle budynek bosmanatu, magazyny i domki letniskowe. Fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź