Regaty w Krynicy - podsumowanie

W sobotę 19 sierpnia na  Zalewie Wiślanym odbyły się tradycyjne 61 Międzynarodowe Regaty Żeglarskie o Błękitną Wstęgę Zalewu Wiślanego, Puchar Burmistrza Krynicy Morskiej oraz Puchar Komandorów  Jacht Klubu Krynica Morska. Organizatorzy regat to Jacht Klub Krynica Morska - Jan i Marek Kacpura, Urząd Miasta w Krynicy Morskiej oraz Spółka „Pętla Żuławska”. 

 

 

W sobotę 19 sierpnia na  Zalewie Wiślanym odbyły się tradycyjne 61 Międzynarodowe Regaty Żeglarskie o Błękitną Wstęgę Zalewu Wiślanego, Puchar Burmistrza Krynicy Morskiej oraz Puchar Komandorów  Jacht Klubu Krynica Morska. Organizatorzy regat to Jacht Klub Krynica Morska - Jan i Marek Kacpura, Urząd Miasta w Krynicy Morskiej oraz Spółka „Pętla Żuławska”.

Pogoda sprzyjała żeglarzom. Było dość ciepło, wiał słaby i  umiarkowany wiatr.

Do regat zgłosiło się 21 jachtów- armatorzy prywatni i reprezentanci 8 klubów. W rywalizacji o Błękitną Wstęgę brały udział wszystkie jachty bez podziału na grupy- decydowała kolejność na mecie. Jachty startujące w Pucharze Burmistrza podzielono na trzy grupy według świadectw pomiarowych KWR. W Pucharze Komandorów JKKM ścigały się jachty bez ważnego świadectwa KWR- kolejność na mecie. Z uwagi na sprzeczne prognozy pogody i ostrzeżenie o silnym wietrze Urzędu Morskiego trasa regat została wyznaczona w pobliżu toru wodnego Krynica Morska- Tolkmicko. Zmienny wiatr utrudniał Komisji Sędziowskiej prawidłowe ustawienie trasy. Wreszcie kierunek wiatru ustabilizował się i o godz. 12.15 jachty wystartowały. Po pierwszym okrążeniu zdecydowanie prowadził jacht „Ra” dowodzony przez Ryszarda Dodę z Nowej Pasłęki, a o drugie miejsce zacięcie walczyły jachty „Litwinka 2” i „Irbis”. Ze względu na słabnący wiatr, uniemożliwiający wszystkim uczestnikom ukończenie regat,  sprawnie działająca Komisja Sędziowska pod przewodnictwem Marka Kacpury zdecydowała ograniczyć regaty o Błękitną Wstęgę do jednego okrążenia, podobnie jak rywalizację o Puchar Burmistrza dla trzeciej grupy i o Puchar Komandorów JKKM. Najszybsze jachty z grupy I i II Pucharu Burmistrza pokonały natomiast dwa okrążenia trasy.

Zakończenie imprezy odbyło się o godz. 17.00. Najpierw minutą ciszy uczczono pamięć zasłużonych i lubianych żeglarzy związanych z Krynicą Morską, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Byli to Edward „Kuba” Piotrowicz i Kazimierz „Kasu” Skalski oraz legenda polskiego żeglarstwa regatowego Zygfryd „Zyga” Perlicki. Puchary za zdobycie pierwszych trzech miejsc w poszczególnych klasyfikacjach oraz nagrody dodatkowe dla trzech najszybszych oraz najwolniejszego jachtu wręczali: Burmistrz Miasta Krynica Morska Krzysztof Swat, Wiceprezes Zarządu Spółki „Pętla Żuławska” Stanisław Bogdan Justyński oraz Komandorowie Jacht Klubu Krynica Morska: Henryk Fall, Marek Kacpura, Jan Kacpura i Stanisław Czekalski. Po rozdaniu nagród uczestnicy regat udali się na tradycyjny żeglarski poczęstunek do Baru Koga ufundowany przez Burmistrza Krynicy Morskiej.

Sukces odniósł reprezentujący Jacht Klub Krynica Morska Wiesław Sawicki, który na swoim jachcie „Kareta II” przypłynął do mety jako piąty, ulegając tylko czterem najszybszym jachtom z grupy pierwszej i wygrał grupę III Pucharu Burmistrza.

Wyniki:
Błękitna Wstęga Zalewu Wiślanego – kolejność na mecie.

1.   Jacht „Ra”- kpt. Ryszard Doda- YC Zalewu Wiślanego NOWA PASŁĘKA

2.   „Irbis” kpt. Janusz Rutkowski

3.   „Litwinka 2”- kpt. Marian Drabiński- MKŻ DAL Frombork

 

Puchar Burmistrza Krynicy Morskiej – według formuły KWR

                     Grupa I

1.   „Litwinka 2”- kpt. Marian Drabiński- MKŻ DAL Frombork

2.   „Irbis”- kpt. Janusz Rutkowski

3.   „Argentina”- kpt. Dmitry Gavrilov- JK Ost- West Kaliningrad

 

                      Grupa II

1.   „Błękitna Bryza”- kpt. Sławomir Kwiatkowski

2.   „Raptor 27-6”- kpt. Piotr Czapla

3.   „Togo”- kpt. Tomasz Grzegółkowski- wszyscy reprezentujący Klub Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym- przystań w Suchaczu

                      Grupa III

1.   „Kareta II”- kpt. Wiesław Sawicki - JKKM

2.   „Facil”- kpt. Stefan Politański- HOW Bryza Elbląg,

3.   „Wega”- kpt. Sergey Zhadobko- JK Ost- West Kaliningrad

             

Puchar Komandorów Jacht Klubu Krynica Morska

1.   „Fordewind”-kpt. Mirosław Kowszyński

2.   „Delphine”- kpt. Zygmunt Zander- Klub Entuzjastów Żeglarstwa na Zalewie Wiślanym- przystań w Suchaczu

3.   „Szafir”- kpt. Henryk Malentowicz- JK Elbląg 

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź