Obrotowy most kolejowy w Rybinie - nowa galeria zdjęć

Most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej w Rybinie jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów hydrotechnicznych w rejonie Pętli Żuławskiej. Jest także jednym z kilku czynnych mostów obrotowych w Polsce. Most składa się z trzech przęseł. Jest konstrukcją zrównoważoną, opartą na środkowym przęśle. Po przejeździe pociągu most jest otwierany dla ruchu wodnego.
Most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej w Rybinie jest jednym z najciekawszych tego typu obiektów hydrotechnicznych w rejonie Pętli Żuławskiej. Jest także jednym z kilku czynnych mostów obrotowych w Polsce. Most składa się z trzech przęseł. Jest konstrukcją zrównoważoną, opartą na środkowym przęśle. Pierwsze przęsło ma konstrukcję stalową, drugie przęsło jest właściwym mostem obrotowym zbudowanym z nitowanych dźwigarów blachownicowych opartych na pionowym filarze, stanowiącym oś obrotu. Obrót głównego przęsła wykonywany jest ręcznie za pomocą systemu kół zębatych i przekładni i potrzeba do tego co najmniej dwoch osób.

Most jest obecnie stale otwarty dla ruchu wodnego, natomiast zamykany tylko na czas przejazdu
pociągu. Ponieważ jednak most, jak za dawnych czasów, otwierany i zamykany jest ręcznie, cała operacja trochę trwa i czas zamknięcia mostu może wynosić nawet półtorej godziny. Jeśli poza sezonem obsługa "zapomni" otworzyć most, licząc, iż do czasu powrotu pociągu nic płynąć nie będzie - musicie ich rozczarować, używając rożka mgłowego lub też udając się do budynku obsługi mostu na prawym brzegu. Jeśli most jest zamknięty - obsługa na pewno jest w pobliżu.

W 2001 roku, podczas remontu zwodzonych mostów drogowych w Rybinie, most kolejowy pełnił rolę kładki dla pieszych i rowerów. Na moście zbudowano wtedy z drewna specjalną kładkę.

  • Galeria zdjęć mostu z pociągiem Żuławskiej Kolei Dojazdowej - tutaj
  • Most w Rybinie jest fragmentem Węzła Wodnego w Rybinie - klikamy tutaj.

Zapraszam do lektury - Piotr Salecki


Obrotowy kolejowy most zwodzony w Rybinie - fot. Piotr Salecki


Obrotowy kolejowy most zwodzony w Rybinie - fot. Piotr Salecki


Obrotowy kolejowy most zwodzony w Rybinie - w tle widoczny most zwodzony - fot. Piotr Salecki


Obrotowy kolejowy most zwodzony w Rybinie z przejeżdżającym pociągiem Żuławskiej Kolei Dojazdowej  - fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź