Awaria Pochylni Jelenie

Dramatu na pochylniach ciąg dalszy. Wydawało się, że sezon 2017 wyczerpał już limit awarii i związanych z tym zamknięć pochylni na okres najbliższych dziesięciu lat. Podczas prób technicznych uległa awarii Pochylni Jelenie. W związku z tym pochylnia ta będzie nieczynna przez weekend majowy i na pewno cały maj, a więc nie będzie możliwości przepłynięcia Kanałem Elbląskim z Elbląga do Iławy czy Ostródy.
foto: S. Dylewski NaviculaNa pochylni Jelenie podczas prób tej pochylni uszkodzeniu uległa podpora dolna łożyska ślizgowego wału bębna napędowego [wodnego]. Zaledwie kilkukilogramowy element zablokował cały system. W związku z tym Transportowy Dozór Techniczny nie dopuścił tej pochylni do eksploatacji, co oczywiście oznacza, że w trakcie majowego wekendu i zapewne długo po jego zakończeniu nie będzie można przepłynąć z Elbląga do Iławy i Ostródy. Czy pozostałe pochylnie będą czynne - gdyby ktoś chciał się przepłynąć "w tą i z powrotem" na razie nie wiadomo.

RZGW Gdańsk zareagowało natychmiastowo i już dzień po awarii jego przedstawiciele byli w Odlewni w Rawiczu, dostarczając wadliwą część. Na jej podstawie zostanie wykonana "matryca", z której odlana zostanie kopia. Odlewnia w Rawiczu  jest jedną z niewielu w Polsce, która może wykonać (odlać) taką część. Naprawę wydłuży fakt, iż zakład w Rawiczu zaplanował na "długi majowy wekend" przerwę techniczną. W tym czasie będa wygaszone piece, a więc prace rozpoczną się dopiero 8-9 maja. W optymistycznej wersji zamontowanie nowej części zakończy się więc 15-20 maja. Po montażu odbędą się kolejne próby z udziałem TDT i po ich pozytywnym zakończeniu pochylnia zostanie dopuszczona do ruchu.

Należy podkreślić, iż po ubiegłorocznych awariach pochylni RZGW przeprowadziło w sezonie zimowym intensywne prace na pochylniach. Tuż po zakończeniu sezonu przeprowadzono tzw. "przegląd posezonowy" (za czasów polskiej administracji nigdy nie realizowany), podczas którego dokładnie sprawdzano wszystkie elementy, dokonano wielu napraw. Na zlecenie RZGW Odlewnia w Rawiczu wykonała wiele zapasowych części, przede wszystkim kół zębatych, które również zamontowano.

Pochylnia Jelenie jest drugą z kolei pochylnią, jeśli płyniemy od strony Elbląga lub czwartą z kolei, jeśli płyniemy od strony Ostródy. Po remoncie wykonanym w latach 2012-2014 z obu stron pochylni wykonano betonowe nabrzeża wyposażone w pachoły cumownicze. Pochylnia wyposażona jest w sygnalizatory świetlne, monitoring, a pracownicy porozumiewają się ze sobą przez ukf.

Piotr Salecki

Więcej o pochylni Jelenie i Kanale Elbląskim:

Uszkodzony element pochylni Jelenie - fot. Sławomir Dylewski - Navicula

Pochylnia Jelenie - fot. Piotr Salecki

Pochylnia Jelenie - fot. Piotr Salecki


Pochylnia Jelenie - fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź