Wkrótce otwarcie nowego mostu zwodzonego na Martwej Wiśle w Sobieszewie

Most zwodzony przez Martwą Wisłę w Sobieszewie jest obiektem wyczekiwanym przez wodniaków i mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Most pontonowy utrudniał swobodną żeglugę a dla kierowców stanowił "wąskie gardło". Stary most pontonowy zostanie prawdopodobnie zezłomowany, gdyż nie ma zainteresowanych jego eksploatacją na innej drodze wodnej (konieczny byłby bardzo kosztowny remont).
Most zwodzony przez Martwą Wisłę w Sobieszewie jest obiektem wyczekiwanym zarówno przez wodniaków jak i mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej. Przez wodniaków, bo most pontonowy uniemożliwiał swobodną żeglugę - nie mogły pod nim przepłynąć nawet niewielkie jednostki z położonym masztem, otwierany był rzadko, dosłownie na sekundy, cumowanie w czasie oczekiwania mostu było utrudnione - po wschodniej stronie mostu nie ma żadnego nabrzeża. Nowy most w stanie zamkniętym będzie umożliwiał swobodną żeglugę stosunkowo dużym jednostkom i jachtom z położonym masztem. Mieszkańcy narzekali z kolei na "wąskie gardło", gdyż przez most przejeżdżało się bardzo powoli i niekomfortowo, co powodowało częste korki, występowały również awarie, które powodowały utrudnienia w ruchu.

Stary most pontonowy zostanie prawdopodobnie zezłomowany, gdyż nie ma zainteresowanych jego eksploatacją na innej drodze wodnej (konieczny byłby bardzo kosztowny remont).

Nowy most zwodzony
będzie nazywał się Mostem Stulecia Niepodległości. Będzie mostem dwuskrzydłowym, o największej rozpiętości przęseł zwodzonych w Polsce. Długość całkowita mostu w Sobieszewie ze skrzydłami wyniesie 181,5 m, a szerokość 14,92 m. Na moście oprócz pasów ruchu dla samochodów i pieszych będzie również ścieżka rowerowa. Od strony zachodniej zostaną wybudowane dalby cumownicze, z pomostem umożliwiającym zejście na ląd.

Oficjalne otwarcie mostu w Sobieszewie planowane jest na 11 listopada 2018 r. Choć nie wykluczone, że nowa przeprawa będzie uruchomiona wcześniej.

Piotr Salecki

Nowy most zwodzony w Sobieszewie, w tle stary most pontonowy - fot. Piotr Salecki


Nowy most zwodzony w Sobieszewie, sfotografowany z nabrzeża cumowniczego - Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź