Nowa kładka przez Motławę na Wyspę Spichrzów

Kładka Świętego Ducha połączy Długie Pobrzeże na wysokości północnej części Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem na wysokości ul. Świętego Ducha. Będzie to kładka obrotowa, podparta na przęśle umieszczonym niesymetrycznie w nurcie Motławy.

Inwestorem kładki jest spółka Granaria, a kładką zarządzać będzie gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Granaria, która zabudowuje część Wyspy Spichrzów, w ramach kompleksowego projektu przywróci także funkcje zwodzenia mostu Stągiewnego (zamykającego Marinę Gdańsk) i wybuduje za nim przystań żeglarską. O tym napiszemy wkrótce.

Fundament kładki będzie przypominać wynurzającą się łódź podwodną. Będzie ważył co najmniej 100 ton. Na nim będzie się obracać pomost. Wynurzający się element ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną na wypadek uderzenia przepływającego statku. Będzie to efemeryczna, minimalistyczna struktura, która zostanie wykonana częściowo z polerowanej stali nierdzewnej.
Kładka Świętego Ducha - koncepcja otwierania

Kładka po bokach będzie wykończona szklanymi elementami podświetlanymi po zmierzchu. Fundament będzie się składać z trzech żelbetowych części. Na środkowej zostanie umocowany mechanizm obrotowy.

Kładka będzie obracana na każde żądanie kapitanatu gdańskiego portu jachtowego. Sygnał zostanie wysłany do pracownika obsługi, który będzie otwierał mostek za pomocą pilota. To będzie trwało 2 minuty. Jeżeli mechanizm zawiedzie, kładka będzie przesuwana siłą ludzkich mięśni. To może potrwać z kolei koło kwadransa. W takim przypadku do końców kładki podczepiane będą liny, przenoszone na drugą stronę brzegu.
Sterownia kładki umieszczona będzie przy Zielonym Moście, przy nabrzeżu statków białej floty.

Kładka nie ograniczy żeglugi na Motławie. Dzięki niesymetrycznemu umiejscowieniu przęsła obrotowego, szerokość szlaku żeglownego wyniesie od strony Długiego Pobrzeża ok. 26 metrów co spełnia wymagania dla tej klasy drogi wodnej. Kładka powinna być oddana do użytku przed rozpoczęciem sezonu 2019.
opr red.

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź