Szopy Elbląskie - most zwodzony (Fiszewka)

Fiszewka to rzeka uchodząca do rzeki Elbląg. Most drogowy przez rzekę Fiszewkę (Wiskę), z przęsłem zwodzonym został zbudowany około 1935 roku. Wcześniej w tym samym miejscu był stały most o konstrukcji drewnianej. Most był użytkowany jeszcze w latach siedemdziesiątych. Od dawna jest nieczynny, obecnie w stanie wręcz opłakanym.Fiszewka to rzeka uchodząca do rzeki Elbląg.
Most drogowy przez rzekę Fiszewkę (Wiskę), z przęsłem zwodzonym został zbudowany około 1935 roku. Wcześniej w tym samym miejscu był stały most o konstrukcji drewnianej.

Most był użytkowany jeszcze w latach siedemdziesiątych. Od dawna jest nieczynny, obecnie w stanie wręcz opłakanym. W latach powojennych ruch żeglowny na Fiszewce zamarł w latach sześćdziesiątych i most służył wyłącznie dla ruchu drogowego. Podczas budowy w 1984 nowego odcinka drogi nr. 22, zmieniono nieco oś drogi i postawiono obok nowy, żelbetowy most stały. Żegluga w górę Fiszewki stała się niemożliwa (bez przenoski), gdyż pod starym mostem zbudowano zastawkę z jazem. Fiszewka jest także przegrodzona bliżej Elbląga, przy stacji pomp. Znacznie pogorszyło to warunki nawigacyjne w górze rzeki.

Most możemy zobaczyć, kierując się z Elbląga na Malbork. Od niedawna stoi przy nim tablica informacyjna. Sam most jest w coraz gorszym stanie.
Przed mostem szerokie rozlewisko, stanowiące kiedyś przystań i obrotnicę dla statków.
Piotr Salecki

Szopy Elbląskie - tablica informacyjna zabytkowego mostu zwodzonego - fot. P. Salecki

Szopy Elbląskie - most zwodzony na Fiszewce - fot. P. Salecki

Szopy Elbląskie - most zwodzony na Fiszewce - fot. P. Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź