Sztutowo - most zwodzony (Wisła Królewiecka)

Most zwodzony w Sztutowie
Przez wiele lat nieczynny, rdzewiejący, przedstawiał obraz nędzy i rozpaczy. Podczas pierwszych rejsów Wisłą Królewiecką zastanawiałem się, czy kiedykolwiek jeszcze będzie uruchomiony - przecież nawet Wisłę Królewiecką zdegradowano ze szlaku wodnego do pozaklasowego "rowu melioracyjnego". Tak się jednak stało!

Dzięki rewitalizacji szlaku w latach 2005-2006 naprawiono i uruchomiono most. Przez dwa lata jednak otwierany był sporadycznie i nie miał stałych godzin otwarć. Przyczyną był znikomy ruch wodny, wynikający ze zbyt niskich linii wysokiego napięcia. Jednak gdy późną jesienią 2007 podniesiono "druty" do wysokości 15-16 metrów, już w 2008 roku most miał stałą obsadę i wyznaczone godziny otwierania - w dwugodzinnym "takcie" od 10 do 18.
Ciekawostką jest stanowisko obsługi mostu. Znajduje się ono wewnątrz betonowego cokołu, schodzi się tam po ciasnych schodkach. Z zewnątrz widoczne jest charakterystyczne przypominające "bunkrowe" okno. Most "zagrał" w serialu "Czterej pancerni i pies" w szesnastym odcinku pt: "Daleki patrol".

  • Aktualne godziny otwarć mostu - tutaj
  • 16 odcinek serialu Czterej Pancerni i Pies - sceny na moście od 40 minuty filmu - tutaj
  • Wisła Królewiecka - tutaj

Piotr Salecki
Most zwodzony w Sztutowie przed remontem w 1999 roku - fot. Piotr Salecki


W trakcie remontu lata 2005-2006... - fot. Piotr Salecki


i po jego zakończeniu w 2007 roku - fot. Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź