Ostrzeżenia, interwencje, uwagi

Ostrzeżenia, interwencje, uwagi. Ostrzegamy przed przeszkodami na szlaku, wskazujemy na pilne i wymagające interwencji sytuacje na wodzie i nad wodą w nowym dziale na naszej stronie.

Podczas rejsów locyjnych organizowanych kilka razy w sezonie przez pracowników i współpracowników Pętli Żuławskiej sp. z o.o. zwracamy uwagę na przeszkody nawigacyjne i utrudnienia w żegludze. Wszelkie informacje i sugestie dotyczące zmian przekazujemy na bieżąco odpowiednim instytucjom odpowiedzialnym za nadzór nad szlakiem wodnym a także zamieszczamy w formie artykułów . Swoje uwagi przekazują nam również użytkownicy portów i przystani Pętli Żuławskiej. Opisujemy je również na stronie petlazulawska.com. Współpracujemy z wieloma organizacjami, portalami i osobami propagującymi uprawianie turystyki wodnej na Pętli Żuławskiej, które oprócz samego zachęcania wodniaków do przyjazdu, promowania atrakcyjności akwenu i jego otoczenia, wskazują na bariery rozwoju żeglugi, proponują ich zmiany, propagują swobodę żeglugi turystycznej i walczą z jej administracyjnymi ograniczeniami.

redakcja


Oznakowanie na dolnej Wiśle wymaga zmian
Oznakowanie na dolnej Wiśle wymaga zmianOznakowanie nawigacyjne na polskich drogach wodnych zgodne jest z międzynarodowym systemem IALA. Na śródlądziu stosuje się system oznakowania bocznego. W zestawie znaków nawigacyjnych nie znajdziemy jednak żółtych boi. Żółte boje stosowane są zgodnie z przepisami jako dodatkowe oznakowanie statków stojących na kotwicy, których kotwice mogą zagrażać bezpieczeństwu żeglugi (np. pogłębiarki). Żółte boje wyznaczają również granice kąpielisk dla osób umiejących pływać. Co jednak oznaczają żółte boje wystawione na Wiśle? Okazuje się, że ostrzegają przed groźnym niebezpieczeństwem!
Więcej - tutaj
Zdążyć przed tragedią!
Nieoznakowane linie energetyczne wciąż stanowią zagrożenie dla wodniaków w rejonie Pętli Żuławskiej i Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego.
Odpowiednie oznakowanie wszelkich linii energetycznych przechodzących nad wodami, do których dopłynąc mogą wodni turyści, to podstawa bezpiecznego żeglowania!
Więcej: tutaj
Aktualizacja oznakowania jest koniecznością!
Dynamiczne zmiany na Pętli Żuławskiej cały czas trwają. Po wybudowaniu nowych portów i przystani, modernizowane są obiekty hydrotechniczne,
podwyższane lub prowadzone pod wodą linie energetyczne. Niestety, w ślad za zmianami nie pojawia się nowe oznakowanie nawigacyjne, a czasem ustawione znaki wprowadzają w błąd.
Więcej - tutaj
Mądry wodniak przed szkodą - zanim Wojtanna zatonie
Przy nabrzeżu w Sobieszewie od wielu miesięcy zacumowana jest "Wojtanna". Pozostawiona bez stałego nadzoru mocno ucierpiała. W burtach widoczne są liczne dziury, w tym na wysokości linii wodnej. Przechył na burtę wskazuje, że sporo wody jest już w zęzach. Każde zafalowanie akwenu z pewnością powoduje uderzanie jachtu o nabrzeże i kolejne uszkodzenia. Jacht należy jak najszybciej zabezpieczyć i odholować. Zanim zatonie. Więcej tutaj

Wrak w Łaszce
Fiord Łaszka to naturalny głęboki port w Zatoce Zalewu Wiślanego, do której uchodzi Szkarpawa. Zupełne odludzie, cisza i spokój.   Niestety, podczas naszej ostatniej wizyty jesienią 2018 natknęliśmy się na ten smutny obrazek - dogorywający żywota wrak jachtu motorowego. Więcej tutaj

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź