Archiwum newsów 2016

Przekop Wisły w sezonie 2017 jedyną drogą wodną z Pętli Żuławskiej do Gdańska

Szlak Przekopu Wisły stanie się w sezonie 2017 bardzo ruchliwą drogą wodną, ze względu na remont i zamknięcie śluzy Przegalina. Płynąc przez śluzę Przegalina i dalej Martwą Wisłą, nie trzeba było wychodzić na Zatokę Gdańską. Dodatkowym powodem była zła sława Przekopu, opowieści o trudnym wejściu, wszechobecnych mieliznach, braku oznakowania. W sezonie 2017 wodniacy nie będą mieli wyboru. I chociaż część owych "żeglarskich opowieści" jest prawdziwa, to jednak rzeczywistość jest o wiele mniej groźna.

Groszkowo i Grochowo - nad Szkarpawą i Wisłą Królewiecką

Grochowo to wieś na Pętli Żuławskiej, nad Wisłą Królewiecką. Ciekawostkę stanowi fakt, że miejscowość o bardzo podobnej nazwie, Groszkowo, położona jest nad sąsiednią Szkarpawą. Cumując w Grochowie możemy więc zacumować do pomostu nad Wisłą Królewiecką, a w Groszkowie zawinąć do pozostałości dawnych basenów portowych, dziś opuszczonych i zielonych, doskonałych na biwak - nad Szkarpawą.


Ujście Szkarpawy i Nogatu do Zalewu Wiślanego

Ze względu na uwarunkowania hydrograficzne, ujście dwóch głównych rzek Pętli Żuławskiej - Nogatu i Szkarpawy  do Zalewu Wiślanego jest zazwyczaj błędnie opisywane w przewodnikach. Otóż według tych błędnych opinii Nogat uchodzi do Szkarpawy, a następnie Szkarpawa do Zalewu Wiślanego. Płynąc tamtędy również odnosimy podobne wrażenie. A jak jest naprawdę?

Kamienica Elbląska

Kamienica Elbląska według nomenklatury Urzędu Morskiego ma status portu. W rzeczywistości jest to niewielka przystań w ciągu podobnych do niej przystani - takich jak Nadbrzeże czy Jagodna - na Zatoce Elbląskiej. Przystań to prostokątny, bardzo długi kanał (około 400 metrów), o szerokości na wejściu około 15 metrów, nieco zwężający się wgłąb przystani.


Dworzec kolejowy w Tolkmicku

Połączenie kolejowe przez Tolkmicko zostało otwarte 20 maja 1899r. Wiązało się to z uruchomieniem linii na trasie Elbląg – Tolkmicko – Frombork (długości 35,9 km), które zostało przedłużone do Braniewa. Budynek dworca w Tolkmicku został wzniesiony z cegły oraz w konstrukcji szkieletowej z wypełnieniem ceglanym (tzw. mur pruski). W 1995 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Wielki Upust - jaz i śluza łącząca Nogat i Liwę

Wielki Upust to ceglany jaz u ujścia Liwy do Nogatu. Został wybudowany w 1852 roku, w korpusie wału przeciwpowodziowego. Powstał jako część większego założenia, mającego na celu skierowanie większej ilości wody do Wisły (kosztem Nogatu) oraz zabezpieczenie Żuław Elbląskich przed powodziami. Składało się ono z przekopu Nogatu wraz z jazem ( koło wsi Piekło), oraz systemu wałów przeciwpowodziowych.

Pochylony rejs Pętlą Żuławską

Relacja Marka Mroza z rejsu z Gdańska na Pojezierze Iławskie, przez wody Pętli Żuławskiej i Kanału Elbląskiego. Warte obejrzenia są również piękne zdjęcia. Zapraszamy do lektury i czekamy na Wasze relacje z rejsów po wodach Pętli Żuławskiej, które z przyjemnością zamieścimy na stronie.

Nowa galeria zdjęć - Szkarpawa z Rybiny do Osłonki

Nowa galeria zdjęć na stronie - Szkarpawa od Gdańskiej Głowy do Rybiny. Kilkaset fotografii pozwala na odbycie wirtualnej podróży i zachęca Was do popłynięcia tą rzeką już w najbliższym sezonie.
Najbardziej przyjazna przystań Pętli 2016 - głosujcie!

Nagrodę na najbardziej przyjazną przystań Pętli Żuławskiej nadajemy po zakończeniu sezonu, na podstawie ankiet, wypełnianych przez wodniaków na przystaniach. Swój głos możecie również oddać wysyłając do nas email. Na Wasze głosy czekamy do końca października.Mapa hydronawigacyjna Polski

W dziale mapy dodaliśmy nową mapę hydronawigacyjną całej Polski autorstwa Wojciecha Kuczkowskiego. Są na niej zaznaczone wszystkie śluzy i inne ważne obiekty hydrotechniczne. I chociaż na mapie są pewne błędy, w tym dotyczące szlaków Pętli Żuławskiej, to staraliśmy się je wychwycić i zaznaczyć w komentarzu, a sama mapa jest wartościowym dodatkiem informacyjnym.

Wypadki - nowy dział na naszej stronie

Na naszej stronie dodaliśmy nowy dział wypadki, w którym zamieszczamy raporty z różnego rodzaju zdarzeń na wodzie w rejonie Pętli Żuławskiej i sąsiednich szlaków wodnych. W ramach prewencji i ku przestrodze. Warto pamiętać, że wody Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej, na które wypływamy ze śródlądowych szlaków to nie są "większe jeziora" a morskie wody wewnętrzne lub zatokowe. Do rejsu na takich wodach należy się odpowiednio wcześniej przygotować.

Nowy dział galerii zdjęć obiekty hydrotechniczne

W Galerii utworzyliśmy nowy dział "Obiekty hydrotechniczne". Będziemy tam sukcesywnie dodawać galerie ze zdjęciami różnych śluz, pochylni, mostów zwodzonych i innych ciekawych obiektów na szlakach wodnych Pętli Żuławskiej i w jej sąsiedztwie. Na winiecie zdjęcie śluzy Przegalina. Obecnie możecie obejrzeć zdjęcia śluz Przegalina, Gdańska Głowa oraz Węzła Wodnego Biała Góra. Czekamy na Wasze propozycje dotyczące wyboru kolejnych obiektów.

Będzie nowy most zwodzony w Sobieszewie

Most pontonowy w Sobieszewie to obecnie główna "zawalidroga" na szlaku z Gdańska na wody Pętli Żuławskiej. Otwierany jest zaledwie kilka razy dziennie. Od strony wschodniej nie ma żadnych pomostów ani możliwości zacumowania. Prześwit pod mostem pozwala na przepłynięcie małym łodziom i kajakom... To jednak nie kłopoty wodniaków, a ogromne korki samochodowe spowodowały w końcu podjęcie decyzji o budowie mostu zwodzonego, który ma być gotowy na początku 2018 roku.

Subskrybuje zawartość